Ako si udržať zdravý životný štýl aj na cestách?

Cestovanie môže byť pre tvoju rutinu zdravého životného štýlu výzvou, no s trochou plánovania sa dá udržať vo forme aj mimo domova. Od výberu výživných jedál až po pravidelný pohyb, existuje množstvo jednoduchých tipov, ako zostať fit a dbať o svoje zdravie aj na cestách. Nauč sa, ako si vyberať zdravé možnosti jedla, kdekoľvek sa ocitneš, a ako efektívne zaradiť pohyb do svojho itinerára.

1. Pravidelný pohyb a fyzická aktivita

Ak sa dostatočne hýbeš počas dňa, dokážeš sa bez problémov udržať fit aj na cestách. Každodenný pohyb môže byť tvojou súčasťou aj na dovolenke. Vždy, ak je možnosť, začínaj deň behom. Je to skvelý spôsob, ako odštartovať deň naplno.

Práve prechádzky by mali tvoriť neodmysliteľnú súčasť tvojich ciest, aby sa tak stali tvojou každodennou aktivitou. Vďaka tejto aktivite dokážeš objaviť krásne miesta, ktoré je ťažké objaviť pri vození sa autom.

Športovať sa na dovolenke dá aj bez fitka. Ďalšou tvojou obľúbenou aktivitou by mohla byť turistika, počas ktorej zaručene spáliš veľké množstvo kalórií, zažiješ dych berúce výhľady a navyše ju vykonávaš na čerstvom vzduchu v prírode.

Okrem turistiky je tiež skvelou aktivitou plávanie v mori či v bazéne. Spojiť plávanie v mori s behom je priam ideálnym štartom do tvojho dovolenkového dňa.

2. Základ je zdravá strava, ale dopraj si aj nejaký „junkfood“

Počas ciest je niekedy náročné dodržiavať zdravú stravu, pretože z každej strany na teba číhajú rôzne nezdravé jedlá. Keďže si nepripravuješ jedlo doma v kuchyni, ťažšie sa ti tak odhaduje gramáž a celkový počet kalórií danej porcie jedla.

Na cestách sa vždy snaž ochutnávať lokálnu kuchyňu, pretože aj cez jedlo vieš spoznať danú kultúru. Určite ťa bude zaujímať, aké jedlá sú pre cudzie krajiny typické. Ochutnaj lokálnu kuchyňu, ale zbytočne to s nezdravými jedlami nepreháňaj. Dbaj hlavne na to, aby základ tvojej dennej stravy tvorili zdravé jedlá, ale dopraj si aj to nezdravé. Pomerovo si to skús nastaviť na 80:20. Tých 80% z tvojho denného príjmu by mala tvoriť zdravá strava a zvyšok bude tvoriť to, na čo máš práve chuť a kľudne to môže byť čokoláda, koláč alebo pizza.

3. Lokálne fitness centrá majú svoje čaro

Ak si na cestách viac ako 3 dni, skús nájsť lokálne fitness centrum, kde si vieš dobre odcvičiť každú jednu partiu. Nie je to samozrejme povinnosť, pretože aj na preliezkach vieš odmakať tréning s vlastnou váhou, ale fitness centrá v zahraničí majú svoje čaro. Častokrát v nich nájdeš nové, zaujímavé stroje rôznych značiek, ktoré ti spestria tréning alebo v nich spoznáš skvelých inšpiratívnych ľudí, ktorí ti odovzdajú cenné rady do ďalších tréningov.

4. Vyhýbaj sa presladeným nápojom

Tvojou možno ešte neobjavenou vášňou počas cestovania sa môže stať aj nakupovanie lokálnych produktov v supermarketoch. Zaručene ťa zaujme, aké rôzne potraviny alebo produkty si môžeš v zahraničí kúpiť. A to platí aj pre nápoje. Počas cestovania zistíš, koľko rôznych druhov nápojov na svete existuje. Neobmedzuj sa, ale nezabúdaj, že existujú aj funkčné alternatívy sladených nápojov a najlepšou voľbou je aj tak vždy čistá voda.

5. Apartmán s kuchynkou je lepšou voľbou, ako all inclusive hotel

Na cestách sa snaž uprednostňovať apartmán s vlastnou kuchyňou. Ak si doma pravidelne varíš jedlo, tak aj počas cestovania ti to padne vhod. V potravinách si kúpiš presne to, čo potrebuješ a pripravíš si to na apartmáne. Nemusíš si samozrejme variť každé jedlo dňa, ale postačí, ak si pripravíš aspoň raňajky alebo neskorú večeru. Okrem toho, že sa vyhneš zbytočne drahým a preplneným reštauráciám, dokážeš aj niečo ušetriť.


Podobné články